Šiperka

8. června 2011 v 12:00 | Amix |  Ovčáčtí a honáčtí psi
NÁZEV:Šiperka
ZEMĚ PŮVODU:Belgie
PŮVODNÍ VYUŽITÍ:pes na škodnou, hlídání venkovských usedlostí
VNĚJŠÍ ZNAKY

TĚLO: Šiperka má krátké, podsadité tělo, široký hrudník a poměrně vtažené břicho. Záď je rovná, díky osrstění však budí dojem, jako by se směrem dozadu svažovala. Končetiny mají lehkou stavbu kostí a tlapky jsou malé a kulaté. V zemích, kde je to povoleno, se ocas většinou kupíruje (zkracuje) na krátko.
HLAVA: Hlava šiperky se podobá hlavě lišky. Oči jsou oválné, s živým, ostražitým výrazem. Malé uši trojúhelníkového tvaru jsou vzpřímené. Šiperky mají nůžkový skus.

SRST: Srst je rovná, hustá, velmi pružná a na omak tvrdá. Okolo krku tvoří delší chlupy límec, na zadních končetinách tzv. kalhoty. Chlupy na hlavě, uších a na předních stranách končetin jsou velmi krátké.

BARVY: Zdaleka nejčastější barvou je černá, nosní houba je vždy černá, oči vždy tmavě hnědé. V zemích nepřidružených k FCI se kromě černé barvy srsti uznávají i jiné čisté barvy, například plavá. Chov šiperek těchto barev je však podnes málo rozšířen.

KOHOUTKOVÁ VÝŠKA:25-30 cm
HMOTNOST:4-8 kg (psi jsou výrazně težší než feny)VLASTNOSTI

POVAHA: Šiperka je pozorná, sebevědomá, čilá a pohyblivá. Je nadprůměrně inteligentní a chytrá, houževnatá, otužilá a neunavná, není přecitlivělá. Díky husté a tvrdé srsto je dobře vyzbrojena proti nepřízni počasí. Toto plemeno se dobře přizpůsobuje a daří se mu jak v bytě, tak na statku na venkově. Šiperka je odvážná a ostražitá, hlasitě hlídá dům i zahradu proti dvounohým či čtyřnohým vetřelcům. Drží se svého území, a je-li dostatečně zaměstnaná, nemá potřebu poznávat okolní svět mimo vlastní teritoriun. Velmi silně lne ke svému pánovi a jeho rodině. Plemeno se proslavilo svou nautuchající věrností.

SPOLEČENSKÁ CHARAKTERISTIKA: V běžných případech vychází šiperka výborně s lidmi i se zvířaty patřícími do rodiny. S drobnými zvířaty a také s kočkami musí být dobře zespolečenštěna, jinak má sklon je prohánět. Pokud si však na ně zvykne a navíc ví, že pán prohánění nemá rád, nechá toho. K dětem je šiperka většinou velmi tolerantní. Příjde-li neznámá návštěva, nejprve ji chvíly ostražitě pozoruje. Nepřátelí se na potkání. S jinými psy vychází většinou dobře, hájí si však své.

SOUŽITÍ


PÉČE: Plemeno nevyžaduje přílišnou péči o srst. Kartáčování jednou týdně je většinou dostačující. Během období línání lze jednoduše vyčesat uvolněné odumřelé chlupy z podsady.

VÝCHOVA: Díky mimořádné inteligenci a učenlivosti nejsou s výchovou tohoto plemene obvykle žádné problémy. Mezi nevýhody tohoto čiperného pejska patří fakt, že o sobě rád dává vědět pronikavým štěkáním. Bydlíte-li v hustě obydlené čtvrti, věnujte během výchovy hodně pozornosti tomu, abyste udrželi tuto vkastnost v rozumných mezích.


POHYB: Šiperka je doslova nabitá energií a potřebuje velmi mnoho pohybu, aby se cítila spokojená. Kromě denních procházek ji musíte občas pustit z vodítka a nechat ji běhat a hrát si. Většina šiperek ráda aportuje. Máte-li větší zahradu, pak si tento pes svou potřebu pohybu z části uspokojí sám.

MOŽNOSTI VYUŽITÍ: Plemeno lze obuvláště dobře využít na venkovském statku, kde zahání škodnou a hlásí příchod návštěvníků. Jako rodinný pes ve sportovně založené rodině funguje šiperka rovněž dobře. V disciplínách psího sportu, jako jsou poslušnost a obratnost, se za její výkony rozhodně styděj nebudete. Mnohá sdružení mají cvičební nářadí odpovídající i manším psům.

ZVLÁŠNOSTI

Šiperky se obvykle dožívají vysokého věku. Podle jména by mnozí mohli soudit, že toto plemeno bylo chováno na lodích (schip je nizozemsky loď). I když se tito psi někdy na lodích vyskytovali, a to především u vnitrostátních plaveb, je mnohem pravděpodobnější, že je jejích pojmenování odvozeno z belgického výrazu scheperke, což znamená malý ovčácký pes.Obrázky byli čerpány z Google. Článek jsem přepisovala JÁ z encyklopedie od Esther Verhoef-Verhallen.
ZÁKAZ KOPÍROVÁNÍ BEZ ZDROJE!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Williamgeath Williamgeath | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 22:29 | Reagovat

Thanks, A good amount of stuff.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama